Email

firixdanismanlik@gmail.com

Telefon

0538 794 48 48

Röportaj

Süleyman Sennur kimdir? Çalışma alanınız nedir?

1971 istanbul doğumluyum firmamın ve şahsımın calışma alanı tamamiyle trans yapıdaki bay ve bayan bireylerin beyninde yaşadığı kimliği cinsiyeti bedenine estetik, lazer, hormon, ve giyim tarzı gibi benzeri uygulamalarlarıyla belli konuma gelmiş transların kimliklerinin yaşadığı cinsiyete hayata uyumlu olabilmesi adına cinsiyet değişikliği izninin alınmasında hastane süreclerinde danışmanlık yapıyoruz.

Özellikle belirtmek isterim ki bu sadece oturduğumuz yerden bilgi akışı değildir.

Bizle irtibata gecen trans bireylerin beyninde yaşadığı fiilen tam anlamıyla yaşayamadığı hayatı konuşup karşısına cıkan büyük eksiklik yaşadıkları kimlik sorununu ortak bir karar alıp uygulamaya başlıyoruz. başladımız bu sürecte başından trans bireyin bu mücadelesinin sonuna kadar neticelendirip bitirene kadar, bu sürec cercevesinde adliyelerde, hastanelerde, tetkik mercilerinde, nufus müdürlüklerinde, her yerde her aşamada yanlarındayız.

 

Türkiye’de cinsiyet değişikliği izninin alınması için medeni kanunun 40. maddesinde yazan zorunlu şartların oluşması gerekir.

a) kişinin 18 yaşını doldurmuş olması

b) bekar olması

c) transseksüel yapıda olup üreme yeteneğinden tamamen yoksun olması

d) secmiş olduğu cinsiyeti ruh sağlığı acısından zorunlu olduğunu eğitim araştırma hastanesinden resmi sağlık kurulu raporuyla ispat etmesi gerekmektedir.

 

Medeni kanunun 40. maddesindeki şartları ispat etmek isteyen trans birey ikametine bağlı adliyeden bu davayı kendisi acabilir, cünkü cekişmeli bir dava değildir.

 

Davacı konumunda olan ilgili nufus müdürlüğüdür. biz trans bireyden noterden vekaletini alıp avukat kanalıyla dilekcesini hazırlatıp şahısla birlikte adliyeye gidip davasını actırıyoruz, davanın kabulunden sonra ilgili mahkemenin üst yazısıyla (kolun veya resimlerin mühürlü şekilde sevkinin yapıldığı tam teşekküllü devlet hastanesine gidip kaydını başhekimliğe işletip ilgili dallar olan genetik, pisikiyatri, üroloji, ve kadın doğum bölümlerine kaydını actırıp yıpranmadan, yorulmadan, sorunlarla muhatap etmeden en hızlı şekilde sürece devam ediyoruz.

 

Şahsın birebir her aşamada yanlarında bulunuyor tedaviler tahliller ilgili işlemler sonuçlandıktan sonra çıkan raporların ivedilikle başhekimliğe gitmesini akabinde yazılan üst yazıyla ilgili mahkemeye resmi posta yoluyla gönderilmesini kısaca aklınıza gelen gelmeyen tüm işleri sıkı bir şekilde takip ediyor ve sonuclandırıyoruz.

 

Cinsiyet geçiş danışmanlığı ile ilgili ne tür bir eğitime sahipsiniz?

Şahsım 4 yıldır cinsiyet değişikliği izninin alınmasında rehberlik hizmeti veriyorum.

Takipcisi olduğum işleri tüm dosyalarımı olumlu bir şekilde sonuclandırdım.

Belgelerim refaranslarım mevcuttur. Bu dosyalarda isimler adresler tamamen gizlidir. Çünkü kişilik hakkı benim icin cok önemlidir. Referanslarımda kimliğinin gizlenmesinde sakınca görmeyen müşterilerimin telefonunu vererek bize yeni müracat etmiş bireyleri görüştürüyorum bunun akabinde bana Dr kanalıyla gelen kişiler izinlerini almış ameliyatını olmuş cinsiyet tespiti yapılıp kimliğine kavuşmuşlardır. İstenildiği taktirde Dr adresini, referans doğrultusunda telefonunu vermekteyim.

 

TÜRKİYE’de cinsiyet değişikliği adı altında bir eğitim kurumu yoktur. Bu yüzden bu sürec kimse tarafından tam bilinememektedir.

Söylemler uygulamada gercekleşememektedir. Bu sürecte trans bireye,avukatlara,doktorlara, ve ilgili mahkemelere ait kısımlar vardır. Türkiyede bu ameliyatları yapan doktor sayısı bellidir.Yukarıda belirttiğim tüm koşulların oluşması bir araya gelmesi inanın baya uzun ve zor bir sürectir. Bu zorlukların üstesinden gelmekte ve bu zorlukları yok denecek safhaya indirgemekteyiz.

 

Bu işlere kalkışan trans arkadaşlar bu ameliyatları yapan doktorlara giderek cinsiyet değişikliği ameliyatı ile ilgili bilgi alıp ameliyat sürecini maddi boyutunu öğreniyorlar izni olmayanlar doktorlar tarafından cinsiyet değişikliği izni alınmasında telefon numaramızı vererek trans arkadaşların bize ulaşmasını sağlıyorlar.

 

Bazı trans arkadaşlarımız avukatlara verdiği vekaletle bu işe başlıyorlar fakat hastane sürecinde raporların alınmasında tahlillerin yapılma aşamasında nerde ne şekilde nasıl bir yol izleyeceklerini bilmeden hareket ediyor. ve bunalıp işlerini yarım bırakıyor veya cevreleri vasıtasıyla bize ulaşıyorlar (biz tam bu sürecte bilgimizle tecrübemizle devreye giriyor aksaklığı giderip işleri sonuclandırıyoruz kısacası trans arkadaşların başlayıp bitiremedikleri yarım aldımız işleride tamamlıyoruz.

 

Şahsi olarak tedavisini takip eden trans arkadaşların süreci uzamakta, raporlar mahkemeye gittiğinde yetkili avukat raporlarının geldiğini söylüyor. Mahkede raporlar olumlu yöndeyse izin veriyor. Şartlar oluşmamışsa dava olumsuz sonuclanıyor. Trans birey burda yıkılıyor, ne yapacağını tam olarak bilmiyor.

 

Cinsiyet tespiti ve “nufus cüzdanının değişmesi” 2. aşama

Cinsiyet izni alındıktan sonra trans birey anlaşmış olduğu doktora ameliyatını oluyor ve cinsiyet tespiti (kimliğin değişmesi) konusunda yeni bir sürec başlıyor. Yeniden dava acılıyor, kişi erkekten kadına geciş ameliyatı olduysa mahkeme kanalıyla kadın doğum ana bilim dalı başkanlığına kadından erkeğe geciş ameliyatı olduysa ürolojiye sevki yapılır ve rapor yine yetkili mahkemeye gider.Mahkeme raporu okuyup onayladığında davayı bitirip gerekçeli kararı yazdığında bir nushasını ilgili nufus müdürlüğüne gönderir, birini de ilgili kişiye verirler. ve birey yeni kimliğini alıp yeni hayatını kurmaya başlar.

 

Askerlik süreci nasıl işliyor?

Kadından erkeğe geciş yapmış kimliğini almış trans arkadaşların nufus müdürlüğündeki kayıtları cinsiyet hanesinde (ERKEK) olarak değiştiğinden bireyin bağlı olduğu askerlik şubesi bireye askere cağrı veya yoklama tebligatı yollar. Birey raporları ve mahkeme kararıyla bağlı olduğu askerlik şubesine gider. Askerlik şubesi bireyi askeri hastaneye sevk eder, askeiri hastane muayene ve tetkikler neticesinde askere elverişlidir veya değildir raporunu verir.

 

Doktor secimlerinde izlediğniz yol nedir?

Trans bireyler ameliyat süreçlerinde doktor seçimi tamamen hür iredeleriyle maddi boyutlarıyla kendilerinin almış olduğu bir karardır. Bizi kapsamamaktadır. Sadece biz kendilerine talep ettikleri taktirde bu ameliyatları yapan doktorların telefonlarını vermekteyiz. Durumu olmayan trans arkadaşların ssk varsa bu ameliyatları yapan ssk doktorlarının isimlerini hastaneleri söylemekteyiz.

 

Bu süreç ne kadar sürüyor?

Cinsiyet izninin alınması 6 ayla 8 ay arasında sonuclandırmaktayız.

Cinsiyet tespiti nufusun alınması 2 ayla 4 ay arasında sonuclandırmaktayız.

 

Danışmanlık ücretiniz nedir?

Cinsiyet değişikliği hastane işleri raporun alınması karşılığı olan hizmet bedeli 7000 TL’dir.

Cinsiyet tespiti raporların alınması hastane işleri kimliğin alınması nın bedeli 3000 TL’dir.

İşine başlamış tıkanıp bize yapılan başvurular işin bulunduğu aşamaya göre değişmektedir.

Umarım bu anlattığım net bilgiler aydınlacı olacaktır.

Bu imkanı bize veren Türkiye LGBTİ Birliği‘ne saygılarımı sunar, başırılarınızın devamını dilerim.

 

FİRİX DANIŞMANLIK

(Süleyman ŞENNUR)

Tel: 0538-794-48-48

Web: firixdanismanlik.com

E-mail: firixdanismanlik@gmail.com

Adresimiz:  Innovia 2 C2 Kat:5 Daire:38 Beylikdüzü/lstanbul - Telefonumuz: 0538 794 48 48 - Email Adresimiz: firixdanismanlik@gmail.com

FİRİX DANIŞMANLIK - Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır